NBQSA 2013 Winners

Chapter 1. Overall Winners

NBQSA Overall Winner 2013
NBQSA Overall Winner 2013 – University of Colombo School of Computing (UCSC)
GOLD
University of Colombo School of Computing (UCSC) for “SIYARA-Harbour VTMS (New dimension in Port Traffic management)”
SILVER
Zone24x7 (Pvt) Ltd for “Braille to Go (B2G)”
BRONZE
CodeGen International Private Limited for “TravelBox”

Chapter 2. Special Award Winners

Most Outstanding Contribution Award
Not Awarded
Public Sector Most Outstanding ICT Achievement Award
Department of Motor Traffic – Western Province
ICT Entrepreneur of the Year
Mr. Omar Fatha Rally, Managing Director of Tellida Pvt Ltd.
The Best Product Developed using Open Source Technologies
University of Moratuwa for “Zenith ESB”
Best Local Language Software
Bhasha Lanka (Pvt) Ltd for “Bhasha Halakuru”

Chapter 3. Communication Application Winners

Not Awarded

Chapter 4. Education & Training Winners

GOLD
Candela Learning Technologies (Pvt) Ltd for “Candela”
SILVER
Felidae (Pvt) Ltd for “MLearning Vidunena – Comprehensive e-Learning Solution for GCE A/L”
BRONZE
Pyxle (Pvt) Ltd for “Pyxle LMS”

Chapter 5. e-Government & Services Winners

SILVER
Eyepax IT Consulting (Pvt) Ltd for “Online Parking Citation Management (OPCM)”

Chapter 6. e-Health Winners

BRONZE
Softlogic Information Technologies (Pvt) Ltd for “HMS – Hospital Management System”

Chapter 7. e-Inclusion & e-Community Winners

SILVER
Bhasha Lanka (Pvt) Ltd for “Bhasha Halakuru”
Merit
hSenid Software International for “Expense Tracker 2.0”

Chapter 8. e-Logistics & Supply Chain Management Winners

BRONZE
Pristine Solutions (Pvt) Ltd for “Tea One for SAP Business One ERP (Value Added Tea Industry)”
Merit
Laugfs Holdings Limited for “LAUGFS Gas Enterprise System”

Chapter 9. Financial Application Winners

GOLD
Laugfs Holdings Limited for “LAUGFS Pay & Go”
SILVER
Sampath Bank PLC for “Sampath Bank Mobile App (in Android and IOS Platforms)”
BRONZE
OpenArc Systems Management (Pvt) Ltd. for “SkyMicro”

Chapter 10. General Application Winners

GOLD
Aitken Spence Technologies (Pvt) Ltd for “PlantERM”
SILVER
CAM Management Solutions (Private) Limited for “Interplan”
BRONZE
Swiss Advantage Systems for “E-Sol (ISO 9001:2008 Quality Management System Software)”
Merit
Cenmetrix (Pvt) Ltd for “Integrated Biometric Software Solution for ATG”

Chapter 11. Industrial Applications Winners

GOLD
AHL Business Solutions (Pvt) Limited for “Oil Palm Field Operation (OPFO)”
BRONZE
John Keells Computer Services for “QUIS – Quality Management System”

Chapter 12. In-house Application Winners

GOLD
Ceylon Electricity Board for “Outage Management System (OMS)”
SILVER
John Keells Holdings PLC for “JKH – Enterprise Mobile App Store”
BRONZE
Exilesoft (Pvt) Ltd for “MyTime”
Merit
Janashakthi Insurance PLC for “JDMS – Janashakthi Document Management System”
Merit
Laugfs Holdings Limited for “ISO Document Managing System”
Merit
Sampath Bank PLC for “eReconcilation Statements”
Merit
SriLankan Airlines Ltd. for “SimNet – SriLankan Airlines Flight Simulator Centre’s CRM Portal”

Chapter 13. Media & Entertainment Winners

BRONZE
Sky Management Systems (Pvt) Limited for “eReader”

Chapter 14. Research & Development Winners

GOLD
University of Colombo School of Computing (UCSC) for “SIYARA-Harbour VTMS (New dimension in Port Traffic management)”
SILVER
Zone24x7 (Pvt) Ltd for “Braille to Go (B2G)”
BRONZE
99X Technology LTD for “Wag-Web Accessibility Guide”
Merit
Centre for R&D/IT Wing-Ministry of Defence for “Hi-Tech Soldier Tatal web Solution”
Merit
OpenArc Systems Management (Pvt) Ltd. for “SkyPay”
Merit
University of Colombo School of Computing (UCSC) for “Content Based Audio Music Monitoring Approach for Singhala Songs”

Chapter 15. Sustainability and Green IT

Not Awarded

Chapter 16. Tools & Infrastructure Applications Winners

Merit
99X Technology LTD for “ALMUR – Approximate Logic Made Unprecedentedly Real”

Chapter 17. Tourism & Hospitality Winners

GOLD
CodeGen International Private Limited for “TravelBox”
SILVER
Pyxle (Pvt) Ltd for “Pyxle Res”

Chapter 18. Tertiary Students (Technology) Winners

GOLD
Ganindu Nanayakkara of Sri Lanka Institute of Information Technology (SLIIT) for “iHelmet”
SILVER
P.A. Arachchi, M. Mayadunne, R.A.D.P Jayaruwan and N.D.L. Cooray of Sri Lanka Institute of Information Technology (SLIIT) for “Panacea’s Jacket”
BRONZE
Y.M Kalindu Priyadarshana of University of Colombo School of Computing (UCSC) for “Sensing Environment Through Mobile : A Personalized Wearable Obstacle Detection System for Visually Impaired”
Merit
of Informatics Institute of Technology (IIT) for “3DVisualizer”
Merit
of University of Colombo School of Computing (UCSC) for “Swaraloka (Adaptive Music Score Trainer for Visually Lampaired in Sri Lanka)”
Merit
of University of Moratuwa for “Sith – Crowdsourced Perception Capturing and Analysis Platform”
Merit
of University of Moratuwa for “Zenith ESB”

Chapter 19. Tertiary Students (Business) Winners

GOLD
Roshan Rajapakse, A.K. Madugalla, P.I.U. Amarasinghe & V.H. Padmathilake of University of Colombo School of Computing (UCSC) for “FaceID: A Facial Muscle Anatomy Based Solution For Forensic Facial Reconstruction in Sri Lanka”
BRONZE
of Informatics Institute of Technology (IIT) for “Glamour Online – An Optimized Business Solution that Increases the Quality of the Pageantry Sector in Sri Lanka in order to produce world class contestants”
Merit
of Informatics Institute of Technology (UCSC) for “An Exploratory Study of Microfinance Officer Management (Field Tracker)”
Merit
of University of Colombo School of Computing (UCSC) for “ICT Based Education for Students with Special Educational Needs”
Merit
of University of Colombo School of Computing (UCSC) for “Non Invasive Human Stress Detection Using Key Stroke Dynamics and Pattern Variations”

Chapter 20. Postgraduate Students Winners

BRONZE
of University of Moratuwa for “Biometric Compliance of Facial Images an Interactive tool to determine ICAO complaiance of Facial Images”

Chapter 21. Participants

Communication Applications 01
Education and Training 04
e-Government and Services 01
e-Health 01
e-Inclusion and e-Community 02
e-Logistics and Supply Chain Management 02
Financial Applications 03
General Applications 08
Industrial Applications 02
In-house Applications 11
Media and Entertainment 01
Research and Development 06
Sustainability and Green IT 01
Tools and Infrastructure Applications 01
Tourism and Hospitality 03
Tertiary Students (Technology) 74
— BCAS 07
— ICBT 01
— IIT 22
— SLIIT 22
— UCSC 02
— UOM 19
— UOR 01
Tertiary Students (Business) 23
— IIT 17
— UCSC 05
— UOR 01
Postgraduate Students 02