NBQSA 2012 Winners

NBQSA Overall Winner 2012 - John Keells Computer Services (JKCS) (Pvt) Ltd
NBQSA Overall Winner 2012 – John Keells Computer Services (JKCS) (Pvt) Ltd

Chapter 1. Overall Winners

GOLD
John Keells Computer Services (JKCS) (Pvt) Ltd for “Zhara Hostpitality Suite”
SILVER
Duo Software Private Limited for “DuoSubscribe v.5”
BRONZE
Felidae (Pvt) Ltd for “Learn English”

Most Outstanding Contribution Award 2012
Most Outstanding Contribution Award 2012 – Mr. Dinesh B. Saparamadu

Chapter 2. Special Award Winners

Most Outstanding Contribution Award
Mr. Dinesh B. Saparamadu
ICT Entrepreneur of the Year – Special Recognition
Mr. Chamira Prasad Jayasinghe
Solution with the most sustainable social impact
Felidae (Pvt) Ltd for “Learn English”
The Best Product Developed using Open Source Technologies
University of Moratuwa for “Siyapath (P2P Volunteer Computing Framework with Gossip Protocols)”
Best Local Language Software
University of Moratuwa for “Automatic Encoding Detection & Unicode”

Chapter 3. Communication Application Winners

SILVER
Omobio (Pvt) Ltd for “SMSbox – Enterprise SMS”

Chapter 4. Education & Training Winners

GOLD
Felidae (Pvt) Ltd for “Learn English”
SILVER
Felidae (Pvt) Ltd for “Vidunena”

Chapter 5. e-Government Winners

SILVER
Informatics Internationals Ltd for “Electronic Travel Authority”

Chapter 6. e-Inclusion & e-Community Winners

BRONZE
Bhasha Lanka (Pvt) Ltd for “SETT Browser”

Chapter 7. e-Logistics & Supply Chain Management Winners

SILVER
Axienta (Pvt) Ltd for “Vantage Sales Force Automation”

Chapter 8. Financial Application Winners

GOLD
OpenArc Systems Management (Pvt) Ltd for “SkyLease”
SILVER
Fortunaglobal (Private) Limited for “TRANSBRIDGE Message Routing Software”

Chapter 9. General Application Winners

BRONZE
Zone Twenty Four Seven (Private) Limited for “Signs24x7”

Chapter 10. Sustainability and Green IT Winners

GOLD
IronOne Technologies (Pvt) Ltd. for “BoardPAC”

Chapter 11. In-house Application Winners

GOLD
D.Samson & Sons (Pvt) Ltd. for “TrackIT”
BRONZE
Union Bank of Colombo PLC for “TV Banking”
Merit
D.Samson & Sons (Pvt) Ltd. for “IntriSys”
Merit
Laugfs Holdings Limited for “Laugfs Intranet”
Merit
Nations Trust Bank PLC for “(Nations Hue V2) Enterprise Segmentation & Cross Sell Management”
Merit
Sri Lanka Insurance Corporation Ltd. for “Health Plus”
Merit
Synapsys LTD for “OctopleX”

Chapter 12. Media & Entertainment Winners

BRONZE
Fortunaglobal (Private) Limited for “Fortunaglobal Media Mobile App Platform ( FMMAP)”

Chapter 13. Research & Development Winners

SILVER
University of Colombo School of Computing (UCSC) and Centre for Research and Development (CRD) under Ministry of Defence for “Field Artillery Simulation System (FASS)”
Merit
Ridgecrest Asia (Pvt) Ltd for “www.financelk.com”

Chapter 14. Start-Up Winners

SILVER
Kreyonic Private Limited for “Kreyonic Interactive Surface”
Merit
Medical Joyworks for “Your Diagnosis”

Chapter 15. Tools & Infrastructure Applications

GOLD
Duo Software Private Limited for “DuoSubscribe v.5”

Chapter 16. Tourism & Hospitality Winners

GOLD
John Keells Computer Services (JKCS) (Pvt) Ltd for “Zhara Hostpitality Suite”
SILVER
Pyxle (Pvt) Ltd for “Pyxle Res”
BRONZE
eMarketingEye (Pvt) Ltd for “BookingEye”

Chapter 17. Tertiary Students Winners

GOLD
Amila Manoj, Mohamed Nufail, Malith Dhanushka and Nadeeshani Hewage of University of Moratuwa for “Siyapath (P2P Volunteer Computing Framework with Gossip Protocols)”
SILVER
Dinuni Fernando, Chandima Fernando, C. Pankajan, Sahan Udana, Dilini Asanga, Samitha Udalagama, Lumini Sahabandu and Lasantha Samarakoon of University of Colombo School of Computing (UCSC) for “TrafficMate”
BRONZE
Diluka Gayamal Piyasena, Chathuri Gunawardhana, Malshani Hasanthika and Dileepa Pathirana of University of Moratuwa for “VIDAS ( e-Learning platform for visually impaired)”
Merit
R.M. Gihan B. Wijerathne of University of Colombo School of Computing (UCSC) for “OWPS – Open Wave Propagation Simulator”
Merit
Pavan Welihinda of Informatics Institute of Technology (IIT) for “SketchSphere – A Flexible Framework for Garden Design and Development”
Merit
Malith Fernando of Informatics Institute of Technology (IIT) for “Esfera – Augmented Reality based framework for a Dynamic and Real-time perspective”
Merit
M.N.S. Jayathilaka, K.M.H. Perera, K.A.D.J.S. Kuruwita and R. Saputhanthri of University of Moratuwa for “Rooster – Resource Scheduling Engine based on Genetic Algorithm”
Merit
V. Mohandarshan, S.I. Praveen, M.M. Shareek Ahamed and M.S.M. Zayan of Sri Lanka Institute of Information Technology (SLIIT) for “Symphony  – Bloom’s Taxonomy Based Attitude Development Tool”
Merit
N.W.W.V.T. Sajith, J.K.A.N. Jayawardena and D.T. Hettiarachchi of Sri Lanka Institute of Information Technology (SLIIT) for “Location Based Information System for Android Environment using Augmented Reality – “SARANYA””

Chapter 18. Postgraduate Students Winners

BRONZE
G.D.N.C. Pathiragoda of University of Moratuwa for “Automatic Encoding Detection & Unicode”

Chapter 19. Participants

Communications Applications 1
Education & Training 4
e-Government 2
e-Health 1
e-Inclusion & e-Community 2
e-Logistics & Supply Chain Management 2
Financial Applications 3
General Applications 3
Sustainability and Green IT 2
In-house Applications 9
Media & Entertainment 2
Research & Development 3
Start-Up 2
Tools & Infrastructure Applications 2
Tourism & Hospitality 5
Tertiary Students 78
                    — APIIT 02
                    — IIT 22
                    — SLIIT 20
                    — UCSC 05
                    — UOM 29
Postgraduate Students 1